Noworoczne postanowienia

Witam wszystkich w Nowym Roku!
Czy będzie lepszy czy też gorszy to się okaże pod jego koniec 🙂 Ja w każdym razie życzę Wam aby najbliższy rok był udany, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Aby znalazło się także jak najwięcej czasu na wyprawy w teren i bezpośredni kontakt z przyrodą.

Po wielu latach odświeżony został znak graficzny na stronie. W załażeniu ma nawiązywać do krajobrazu i przestrzeni a zielony kolor do przyrody. Od dzisiaj będę go umieszczał na każdym zdjęciu oraz we wszelkich materiałach związanych z fotografiami.

Oprócz zmiany znaku graficznego chciałbym także wrócić do mniej dokumentalnego charakteru prezentowanych tutaj zdjęć. Bardziej skupić się na oświetleniu, motywie, oryginalnym kadrze a mniej na pokazaniu terenu pod względem krajoznawczym. Taki trochę powrót do przeszłości. Mam nadzieję, że się uda 🙂

Kiedyś gdy fotografowałem wyłącznie na slajdach podstawą w krajobrazie był odpowiedni kadr i przede wszystkim idealne światło, najczęściej uchwycone jedynie przez moment, tuż po wschodzie słońca.
Potem wraz z przejściem na cyfrę ilość wykonywanych zdjęć znacznie wzrosła. Nowa technologia otworzyła nowe możliwości jakościowe. W porównaniu do kultowej ale jednocześnie strasznie kontrastowej Velvii zdjęcia zaczęły rejestrować subtelne szczegóły w cieniach a przeskok z czułości ISO 50 na kliszy do ISO 1600 na matrycy otworzył zupełnie nowe możliwości, np. podczas fotografowania zwierząt.
Niestety wraz ze slajdami coś się też skończyło. Okazało się, że nowe zdjęcia nie posiadają już tak nasyconych i przyjemnych w odbiorze kolorów a sama paleta barw jest znacznie ograniczona. Na zdjęciach widać szczegóły w każdym fragmencie kadru ale czasami brakuje klimatu, tajemniczości i nastroju.

Do klisz nie zamierzam jednak wracać 🙂 Teraz na wiosnę wychodzi nowa topowa lustrzanka. Marketingowcy twierdzą, że jest rewolucyjna a uzyskane z niej obrazy są po prostu perfekcyjne. Ja doskonale wiem, że nie odda kolorów wiosennej zieleni tak jak stara poczciwa klisza slajdowa ale pewnie ulegnę pokusie i ją kupię. Co robić … ? 🙂
Teraz aby zbliżyć się do efektów uzyskiwanych wcześniej na slajdach niestety trzeba poświęcić trochę czasu na obróbkę surowych plików raw. Skorygować balans bieli, kontrast a czasami dodać cyfrowy filtr połówkowy. Cały czas jednak kluczowe jest „złapanie” odpowiedniego momentu bezpośrednio w terenie. Tutaj nic się nie zmieniło tak jak moja zasada – nie stosuję przeróbek w programach graficznych polegających na usuwaniu lub dodawaniu elementów na zdjęciach.

Jeszcze raz życzę powodzenia w Nowym Roku 2012, o matko jak to szybko leci 🙂
Adam

One thought on “Noworoczne postanowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *