Album z okazji 50 lat Bieszczadzkiego Parku Narodowego

W 2023 roku Bieszczadzki Park Narodowy obchodzi swoje 50 lecie istnienia. To jeden z najbardziej popularnych turystycznie parków a także jeden z najcenniejszych obszarów pod względem przyrodniczym, który chroni unikalne fragmenty Puszczy Karpackiej.
W 2021 roku kilka najcenniejszych fragmentów z polskiej strony trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dołączyło do wcześniej wyróżnionych terenów w słowackiej i ukraińskiej części.

Wielką niesprawiedliwością jest jednak fakt, ze tereny o wielkim potencjale przyrodniczym znajdujące się tuż obok parku lub wręcz wrzynające się w jego obszar, miejsca przez które wiodą popularne szlaki cały czas są eksploatowane gospodarczo – wycinane są kilkusetletnie drzewa oraz odbywają się tam „rekreacyjne” polowania.
Gdy słyszę, że wycięto wszystkie stare drzewa na granicy parku narodowego w momencie gdy była prowadzona inwentaryzacji pod kątem wpisania na listę UNESCO to ogrania mnie ogromne obrzydzenie…

W jubileuszowym roku wydana została publikacja – „Bieszczadzki Park Narodowy (1973-2023) Osobliwości przyrodnicze i kulturowe” a w niej znalazło się jedno moje zdjęcie ilustracyjne pralasu ze słowackiego Parku Narodowego Połoniny, rezerwatu Havešová.
Album oprócz zdjęć zawiera szczegółowe opisy przyrodnicze oraz przedstawia ciekawe wzmianki historyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *